Bebeklere Anason Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklere Anason Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Anason, Anason, Anavatanı Asya olan bir bitkidir. Maydanozgillerden de sayılabilecek bir bitki türüdür. Ülkemizde özellikle orta derecede neme sahip illerimizde, yetişebilen bir bitkidir. Rutubeti çok seven bir bitki olduğu için, nemli yerlerde çok daha fazla geliştiği gözlenmiştir. Genellikle yazın, temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Yaprakları genellikle yuvarlak, çiçekleri ise beyazdır. Meyveleri küçüktür, özellikle meyvelerine anason denir. Meyvesinin içinde Anethol denilen madde vardır, kokulu ve yakıcı bir lezzete sahiptir. Dünya tarihinin oluşumundan beri, insanların birçok araştırmaları sonucunda, vücudumuza çok fazla faydaları olan bitkiler bulmuşlardır, anason bitkisi de bunlardan sadece bir tanesidir. Anasonun bir faydasının dışında da çok fazla kullanım alanları vardır. Anason, rakı üretiminde, bazı sakızlar da meyan kökü olan şekerlemelerde, bazı deterjanlarda, sabunlarda, deodorantlarda ve bazı baharat çeşitlerinde kullanılır. Anasonun en önemli kullanım alanlarından biri olan rahatlatıcı özelliği bebeklerde kullanılır. Ayrıca anason çayının, emziren annelerde süt miktarının artmasına da faydası olduğu gözlemlenmiştir. Emziren annelerin göğüslerinde de yumuşamaya yardımcı olmaktadır. Büyükçe bir pamuk, demlenen anason çayına batırılarak, göğüslere hafif hafif masaj yapılır.


Bebeklere Anason Kullanımı


Özellikle bebeklerde, anason miktarına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Anason da diğer bütün bitki türleri gibi, kararında olduğu zaman çok faydalıdır. Anason da vücudu rahatlatıcı bir madde olduğu için, çok fazla verildiğinde vücutta uyuşukluk yapabilir. İşte bu yüzden anason kullanırken kesinlikle miktarının iyi ayarlanması gerekmektedir. Her zaman bebeklerde anason kullanırken, taze yapıp vermeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bebeklerde anason miktarı şöyle olmalıdır; yarım çay kaşığı anason, yarım çay bardağı kadar kaynamış suya ilave edilir. 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakılır, bebeğin içeceği bir sıcaklığa geldiği zaman, bebeğe 1-2 tatlı kaşığı olacak şekilde verilir. Bu miktar bebeğin ayına ve yaşına kadar değişebilir. Bebeğinize verdiğiniz anason çayı, bebeğin gazını sökmesine, midesinin rahatlamasına ve rahat rahat uyumasına yarar sağlayacaktır.


Bebeklerde Anason Kullanımı Faydaları Nelerdir?

  • Bebeklerde, uyku sorunu çok fazla görülmektedir, özellikle kolikli bebeklerde çok çok sık görülür. Böyle uyku sorunu görülen bebeklerde, ayına göre miktarını ayarlamanız durumunda rahatlıkla verilip, rahat uyuması sağlanabilir.
  • Bebeklerde, gaz sıkıntısında, gazını rahatlıkla çıkarabilmeleri için, mide sıkıntısını ortadan kaldırmak için, rahatlıkla anason çayına başvurabilirsiniz.
  • Bebeklerde, gaz sıkıntısı çok olur, bu sıkıntıyı yaşamadan önce, yaşamamak için gaz söktürücü özelliği göz önüne alınarak, yine bebeğin ayına göre, miktarını ayarlayarak, anason çayı kullanabilirsiniz.
  • Bebeklerde, özellikle hıçkırık sorunu çok fazla görülmektedir, bu hıçkırık sorununu ortadan kaldırmak için de anason çayı kullanılabilir.
  • Bebeklerde, eğer çok fazla öksürük varsa, öncelikle bebeğe ilaç vermek yerine, belli aralıklarla anason çayı verilirse, öksürüğün azaldığı da görülmüştür.
  • Bebeklerde, bulantı, kusma gibi şikâyetlerde de anason çayı kullanmamızda fayda vardır.

Bebeklere Anason Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anason Süt Yapar mı?

Anason Süt Yapar mı?

Anason Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anason Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Anason Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Anason Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı Anason Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı Anason Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anason Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anason Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?